Sokszor már betegségként hivatkoznak a hipertóniára.
A magas vérnyomás, vagyis az artériás hipertónia egy igen elterjedt kóros állapot, amelyre sokszor már korunk népbetegségeként hivatkoznak. Ennek során fokozatosan emelkedik a vérnyomás az artériákban, és pont ezért van, hogy sokakat váratlanul ér a felismerés, hogy magas a vérnyomásuk: mert lassan, de fokozatosan emelkedett és semmilyen tünet nem utalt rá.
A vérnyomás az a nyomás, amit a szív fejt ki, hogy a vért keringetni tudja az egész szervezetben. Akkor beszélünk magas vérnyomásról, ha az ütőerek falára feszülő nyomás meghaladja a normál értéket: ha az erek nem tágulnak ki kellőképpen, akkor szívnek fokozottabban kell dolgoznia, így megemelkedik a vérnyomás. A megnövekedett nyomás terheli a szívet, és károsítja az erek falát.
A válasz orvosi megállapítás kérdése, és az érték az egyéntől is függ. A konszenzuson alapuló, általános érték pusztán arra szolgál, hogy kimutassa, mi az, ami felett már valóban indokolt kivizsgáltatni a tüneteket.
A határérték egyre szigorodik: régen még 160/90 Hgmm volt. Ma már magas vérnyomásról 140/90 feletti adatnál beszélünk, viszont – ahogy az előbb írtuk – egy csak egy általános érték, az e körüli számok tapasztalásakor már érdemes orvoshoz fordulni.
A rendszeres, otthoni vérnyomásméréssel tudjuk leginkább kiszűrni idejében a nem megfelelő értékeket. Gyakori, nyugalmi állapotban végzett mérésekkel megállapíthatjuk az átlagos vérnyomásunkat, és ehhez képest már kitűnik, ha magasabb vagy alacsonyabb értéket kapunk. Amennyiben többször, akár kicsivel magasabb értéket mutat, akkor javasolt minél hamarabb orvoshoz fordulni, hiszen ez azt jelenti, hogy alattomosan és lassan, de fokozatosan emelkedik a vérnyomás. A férfiak esetében a normál vérnyomásérték magasabb, mint a nőknél, az idősebbeknél viszont a magasabb érték jelenti az egészséges állapotot.