Gyógynövény kalauzunk inhalálóknak.
Az egyik leggyakrabban alkalmazott otthoni gyógymód az orrjáratok megnyugtatására és megnyitására, valamint a megfázás vagy az arcüreg fertőzéses tüneteinek enyhítésére: az inhalálás. A meleg, nedves levegő képes fellazítani az orrjáratokban, a torokban és a tüdőben lévő nyálkát. Ez enyhítheti a gyulladt, duzzadt erek okozta kellemetlenségeket.
Bár a gőzzel történő belélegzés nem gyógyítja meg a fertőzéseket, a megfázást vagy az influenzát, segíthet abban, hogy a beteg sokkal jobban érezze magát, miközben a teste küzd a betegség ellen. De mint minden házi gyógymód esetében, itt is fontos elsajátítani az inhalálás megfelelő módját, nehogy többet ártsunk magunknak mint amennyit használunk.
A legegyszerűbb dolgunk elektromos inhalátorral lesz, amibe csak vizet kell töltenünk a jelzett szintig. A párologtató villamosenergiát használ a gőz előállításához, amely a gépből való kilépés előtt lehül. Néhány párologtató beépített maszkkal rendelkezik, amely illeszkedik a szájhoz és az orrhoz.
A gőzpárologtatók gyorsan elszennyeződhetnek a csíráktól, ezért gyakran kell tisztítani egyes alkotórészeit, és a szűrőrendszert is, hogy megakadályozzuk a baktériumok és gombák elszaporodását. Nem véletlenül hívják gyógyító húslevesnek is az egyik legnépszerűbb magyar ételt, hiszen a meleg folyadékok, mint amilyen egy forró erőleves is, gőzeiknek köszönhetően ideiglenesen javítják az arcüreg torlódásának tüneteit.
Az inhalálás jótékony hatását gyógyfüvekkel tovább fokozhatjuk. Ilyenkor célszerű nyálkát és keserű anyagot tartalmazó gyógynövényeket alkalmaznunk. A nyálkaanyag védőréteggel vonja be a gyulladt torkot, a nyálkahártyát, ezáltal csillapítja a köhögési ingert.
A kamillatea olyan kémiai vegyületeket tartalmaz, amelyek csökkenthetik a gyulladást. A gyulladás, mivel az immunrendszer teljesen normális reakciójáról van szó a fertőzések leküzdésére, időleges fennállása teljesen normális jelenség. Igazán nagy baj csak akkor van, ha krónikussá válik. Az arcüregi területen ennek megakadályozásában nyújt hatékony segítséget a kamillateával történő inhalálás. Sokaknak köptetők szedése előtt ez az első lépés, a gyógyszerek csak egy kiadós arcgőz-fürdő után tudják tenni a dolgukat.
Nagyon hatásos tud lenni hörgő és szájüregi gyulladás esetén. A gyerekeknek még forró fürdőt is készíthetünk vele, csak öntsünk a kád vízbe egy-két liter kakukkfűteát és ültessük bele a gyereket. A fűszernövény kitűnően alkalmazható a légzőszervek egészségének megőrzésére, a mellkas környéki feszülések és a köhögési inger enyhítésére is. A legjobb, ha friss kakukkfüvet használunk, de a kakukkfű teában megtalálható esszenciális kakukkfűolajoknak is lehetnek előnyei.
A borsmenta antibakteriális, vírusellenes és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Ennek köszönhetően segít a fertőzések, a nátha és az allergia okozta eldugult orrmelléküreg gyógyításában. Ezenkívül kutatások bizonyítják, hogy a mentol - a borsmenta egyik aktív vegyülete - javítja az orrüregben a légáramlás érzékelését, ezért a borsmenta teából származó gőz segíthet, hogy könnyebben lélegezzünk.
Megfázás, nátha kezelésében szintén jótékony hatásáairól ismert gyógynövény, mivel csillapítja a köhögést, főzete leviszi a torok gyulladásait, egyben hozzájárul az immunrendszer megerősödéséhez. Őseink tüdőbaj enyhítésére is használták.
Vigyázzunk magunkra és egymásra, de ha megbetegszünk, kúráljuk magunkat őseinktől tanult módszerekkel.